Spānija - apskates objekti, vēsture, aktuāla informācija


Spānija

Ko redzēt un darīt

Spānijas pilsētas ir vienas no dinamiskākajām Eiropā. Krāšņā Barselona tāda ir, pateicoties Gaudi neparastajai modernisma arhitektūrai, Ramblas dzīvīgajai promenādei un smilšainajai pludmalei piecu kilometru garumā. Galvaspilsētā Madridē ir augstas klases mākslas muzeji, patīkami bāri un vasaras kafejnīcas. Seviļa - mājas flamenko un visām klišejām par Spānijas dienvidiem; Valensija, dzīvīgā Levantes pilsēta, ar plaukstošu skatuves mākslu un nakts dzīvi; un Bilbao ar Franka Gehrija satriecošo Gugenheima muzeju, kas turpina Spānijas kultūras ķēdi.

Spānijas mūsdienu lielpilsētas un pilsētas ne tikai ir dzīvas un aizraujošas, tās ir monumentālas – burtiskā nozīmē. Vēsture ir bagātinājusi valsti, pievienojot arhitektūras fonu, kas atšķiras katrā reģionā, piedzīvotās romiešu, vestgotu un mauru okupācijas vai viņu loma viduslaikos Kristiešu Rekonkistā, vai vēlāk impērijas atdzimšanā Spānijas zelta laikmetā. Piemēram, ceļojot pa Castilla y León jūs nevarat izvairīties no stereotipiska spāņu tēla - milzīgās katedrālēs un simtos rekonkistu piļu -, kamēr greznā viduslaiku universitātes pilsēta Salamanka valdzina visus, kas to apmeklē. Ziemeļos, Astūrijas kalnos un Pirenejos, mazas, gandrīz organiski attīstījušās, romāņu stila baznīcas nosētas nogāzēs un ciematos, kamēr visi Galisijas ceļi ved uz seno un sirdi plosoši skaisto katedrāli pilsētā Santiago de Compostela. Andaluzijā ir daudz mošejas un mauru pilis Granādā, Seviļā un Kordovā; Kastīlija-Lamanča lepojas ar teicami saglabājušos viduslaiku galvaspilsētu Toledo un skarbo Extremaduras ainavu, greznām konkistadoru pilsētām, kas būvētas ar bagātībām no Jaunās Pasaules.

Spānijas ainava arī ir tikpat fascinējoša kā tās pilsētas. Mūžam zaļojošās Galisijas grīvas diez vai varētu būt vērtības ziņā atšķirīgas no Kastīlijas augstajiem, sausajiem līdzenumiem vai Almerijas dziļām aizām līdzīgajām tuksneša ainavām. Jo īpaši, Spānijā ir vieni no vislabākajiem kalniem Eiropā, ar lieliskām pastaigu vietām īsiem pārgājieniem vai nedēļu ilgiem ceļojumiem – ar duci vai vairāk aizsargātām grēdām vai sierrām – īpaši Picos de Europa un Pirenejos. Savvaļā dažviet ir sastopami lūši un brūnie lāči , nemaz nerunājot par meža cūkām, stārķiem un ērgļiem, savukārt gandrīz pieci tūkstoši kilometru garā krasta līnija nozīmē lielas iespējas zvejai, vaļu un delfīnu vērošanai.

Lauksaimniecība tikmēr atstāj iezīmes fantastiskajās nogāzēs - vīna un olīvu audzēšanas apgabalus, kviešu stādījumus un lopu fermas Centrālajos līdzenumos un plakankalnē, rīsu laukus austrumu provincēs Valencijā un Mursijā, sauktā par Levanti. Šie apgabali, kaut arī nelieli vēstures pieminekļi un objekti, sastāda dažas no slavenākajām Spānijas apskates vietām, un pati valsts, tagad ir mūsdienu Eiropas ēst mīļotāju kustības sirds - visu atvaļinājumu var pavadīt, vienkārši pētot Spānijas bagāto reģionālo virtuvi, apceļojot Rioju un citus slavenus vīna reģionus, ejot ceļu pa Extremadura un Andalūziju, meklējot pasaules labāko jamón serrano (kaltēts, sālīts kalnu šķiņķis) vai izbaudot paella tās garīgajās mājās Valencijā.

Un visbeidzot, pludmales - viena no lielākajām Spānijas izklaidēm, kur mūsdienu tūrisms sākās 1960. gadā. Šeit arī ir daudz vairāk dažādības nekā varētu liecināt par stereotipiskie attēli. Gara krasta līnija – konkrēti platības gar Costa del Sol Andalūzijā – noteikti bijuši masīvas un nomācoši pārāk attīstītas, bet apburošas un neizdzēšanas atmiņā paliks pat betona pārklātās costas. Turklāt pastāv lieliska iespēja vindsērfingot ūdeņos ap Tarifu un dažos kūrortos gar Costa de la Luz. Uz Costa Brava, Katalonijas ziemeļaustrumos, virkne idillisku līču starp Palamos un Begur bieži tiek nepamanīti, kamēr vēsā Atlantijas piekraste lepojas sērfošanas pludmalēm Kantabrijā un Astūrijām vai neskartajos līčos Galisijas upju grīvās. Jūrā, Baleāru salas -Ibiza, Formentera, Maljorkā un Menorka - ir arī dažas izcilas pludmales, piemēram, ballīšu pārpilnā Ibiza, piedāvājot vienu no hedonistiskākajiem (baudas pārpilnākajiem) foniem pludmales dzīvē visā Vidusjūras reģionā.

Hedonisms ir viens no iemesliem, kāpēc Spānija ir diezgan neatvairāma un aizraujoša. Lai gan jūs atrodaties laukos, bet jūs nevarat neievērot spāņu aizrautīgu – bieži vien valdonīgu – entuziasmu labi pavadīt laiku. Festivālu laiks - tās nav nosvērtas, ikgadējas svinības, tie ir spēcīgi apliecinājumi pašai dzīvei, papildināti ar uguņošanu, maskām, milžiem, velniem, ugunskuriem, ballēm, gājieniem un milzīgo spāņu līksmību. Bet pat ārpus fiestas laiks vienmēr ir dinamisks un skaļš, kad kaut kas notiek – sākot no vietējā tirgus, līdz vēlam vakaram bārā, no nedēļas nogales futbola spēlē līdz vakaram pludmales deju klubā. Maltītes parasti ir jautra lieta – lielākā daļa spāņiem tā nebūs steidzīga sendvičtipa vai ieturēšanās takeaway restorānā - ilgas pusdienas un vēlas vakariņas ir norma visā valstī. Un dodoties kopā ar ģimeni Spānijas sabiedrības sirdī ir patiesa interese par jums un jūsos, neatkarīgi, vai tā ir kūrorta viesnīca vai lauku viesu nams. “A pasarlo bien!” (Novēlu labi pavadīt laiku!) – kā saka spāņi.

 

Pilns nosaukumsKingdom of Spain
Karogses
Lielākā pilsētaMadrid - 2,947,228
GalvaspilsētaMadrid - 2,947,228
Lietotās valodasSpāņu (Castilian), Catalan un its variant Valencian, Gallego (Galician), Euskera (Basque)
Oficiālā valūtaeuro
ReliģijaKristietība
Robežas (kaimiņvalstis)Andora 63.7 km, Francija 623 km, Gibraltārs 1.2 km, Portugāle 1,214 km, Maroka (Ceuta) 6.3 km, Maroka (Melilla) 9.6 km
Citi nosaukumiKingdom of Spain, Spain, Espana